E-ticaret Türleri Nelerdir?

E-ticaret, işletmelerin çalışma şekline, satılan ürün türlerine ve çeşitliliğine, satış yapılan platformlara göre türlere ayrılır. E-ticaret türleri arasında en yaygın olan modeller B2B (işletmeden işletmeye), B2C (İşletmeden Tüketiciye), C2C (Tüketiciden Tüketiciye) ve Yatay E-ticaret Modelidir. E-ticaret türleri satış modeline, iş modeline ve e-ticaret yapılan platformlara göre farklılık gösterir. 

 

 

Satış Modeline Göre E-ticaret Türleri

B2B-(Business to Business)İşletmeden İşletmeye
B2C-(Business to Consumer)İşletmeden Tüketiciye
C2C-(Consumer to Consumer)Tüketiciden Tüketiciye
C2B-(Consumer to Business)Tüketiciden İşletmeye
B2E-(Business to Employe)İşletmeden Çalışanına
B2G-(Business to Government)İşletmeden Devlete
G2B-( Government to Business)Devletten İşletmeye
G2C- (Government to Consumer)Devletten Tüketiciye
C2G-(Consumer to Government)Tüketiciden Devlete
G2G-(Government to Government)Devletten Devlete
M2M-(Machine to Machine)Makineden Makineye
Yatay E-ticaretE-ticaret Pazaryeri
Dikey E-ticaret
M-TicaretSosyal Ticaret

E-ticaret yapmak isteyen her markanın satış modeline, iş modeline ve platforma göre farklılaşan e-ticaret türleri hakkında bilgi alması gerekir. Çünkü markaların tercih ettiği e-ticaret türlerine göre site kurma süreçleri ve pazarlama planları farklılaşmaktadır.

E-ticaret Yapmak İçin Bir İş Fikri Bulun

E-ticaret iş fikriniz oldukça önemlidir. İyi bir iş fikri ile internetten satış yapmaya başlayan kişi ve işletmelerin e-ticarette başarılı olma şansları bir hayli fazladır. Bu nedenle e-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapacak olan kişilerin ilk olarak belirli araştırmalar yapması ve bir iş fikrine karar vermesi gerekir. İş fikrinizi bulmak için

 • E-ticaret istatistiklerini inceleyin.
 • E-ticarette en çok satış yapılan sektörlere göz atın.
 • İnternetten en çok satılan ürünleri araştırın.
 • Pazaryeri platformlarında ürün araştırması yapın.

E-ticaret sektörüne ilk kez girecek olan kişi ve işletmeler için bu aşama oldukça zor olsa da aslına bakıldığında fiziksel bir mağaza üzerinden satış yapan markalar için oldukça kolaydır. Bu tür bir çalışmanın ardından e-ticaret ile ürün satmak isteyen kişi ve işletmeler hangi ürün ve hizmetleri satacaklarına ve kimlere satabileceklerine daha kolay bir şekilde karar vermektedir.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Hedef kitle, e-ticaret yapacak olan markaların ürün ve hizmetlerini satmak istediği topluluğa verilen isimdir. E-ticaret iş modeli belirlendikten sonra kişi ve işletmelerin yapması gereken bir diğer çalışma da hedef kitle belirlemek olmalıdır. E-ticarette hedef kitle belirlemek markaların pazarlama ve satış stratejilerini geliştirmelerine olanak tanımaktadır. E-ticaret için hedef kitle belirlemek bu sektörde başarılı olmak isteyen her markanın önem vermesi gereken konular arasında yer almaktadır.

Örneğin bazı markaların satacağı ürünler 18-25 yaş arasındaki gençlerin alabileceği ürünlerken bazı markaların ise satacağı ürünler ile 40-45 yaş aralığındaki kişiler ilgilenmektedir. Bu noktada markalar niş bir hedef kitle belirleyebilecekleri gibi çok geniş bir hedef kitleyi de seçebilmektedir.

Akılda Kalıcı Bir Logo Tasarlayın

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapacak kişilerin önem vermesi gereken konular arasında logo tasarımı da yer almaktadır. Logo tasarımı bir markanın kurumsal kimliği için oldukça önemlidir. E-ticaret firmaları için logo tasarımı yaparken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

 • Marka Adı ile Uyumluluk
 • Kullanılacak Renkler
 • Sektörel Uyumluluk
 • Özgünlük

Marka ismi belirlemede avantajlar sağladığı gibi bu unsurlar logo tasarımında da e-ticaret firmalarına birçok avantaj sağlamaktadır.

 • E-ticaret firmaları logo tasarımı yaptırırken ilk olarak logolarının marka isimleri ile uyumlu olmasına özen göstermesi gerekir. Çünkü markanız ile uyumlu olan bir logo tasarımı yaptırmanız daha kolay akılda kalmanızı sağlar.
 • Logo tasarımı yaptırırken e-ticaret firmanızın kurumsal kimlik çalışmasında belirlediğiniz renklere bağlı kalmanız gerekir. Bu müşterilerinize daha kolay güven vermenize olanak tanır.
 • E-ticaret firmalarının logo tasarımı sürecinde satış yapacakları sektöre uygun bir logo tasarlatmaları gerekmektedir.
 • Markanızın logosunun özgün olması oldukça önemlidir.
Sohbeti Başlat
Size nasıl yardımcı olabilirim ?
Eyyaz Müşteri Hizmetleri
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim ?